Om Vangàrd

Vangàrd Sportswear blev startet i 1948 med en produktion på dameundertøj af Anders Vang Nielsen. Siden da har Vangàrd Sportswear fulgt udviklingen og har i dag en produktion, som er koncentreret på teknisk undertøj, cykeltøj og løbetøj. 60% af virksomhedens produkter går til eksport i hele Europa.

Selskabet er 100% ejet af familien Vang. Direktør Bo Vang er 3rd generation og overtog virksomheden i 2013 efter sin far Flemming Vang Nielsen, som er søn af grundlæggeren Anders Vang Nielsen.

Vangàrd Retail A/S er i dag en vertikal virksomhed, som har sit eget produktionsapparat i Danmark, Polen og Ukraine. Firmaet strikker sine egne metervarer og har stor erfaring med tekniske metervarer til sport og industri.

Historie

1948: Virksomheden blev grundlagt i Sunds ved Herning, Danmark

1972: En del af syningen flyttede til en anden placering i Danmark

1992 - 1993: Produktionen blev flyttet til Polen

1997: Joint venture produktion i Letland

2001: Vangàrd Retail A/S blev grundlagt (datter selskab af Vangàrd Sportswear ApS)

2002 - 2003: Nyt produktionsanlæg i Ukraine (100% ejet af Vangàrd Sportswear ApS)

2013: Vangàrd Retail A/S købte moderselskabet Vangàrd Sportswear ApS





'' Vi brænder - for dig og det vi laver! ,,

Medarbejdere


Bo Vang

Bo Vang

Direktør
Tlf: +45 20 85 09 08
Mail:Bvn@vangard.dk

Bo Hansen

Bo Hansen

Sælger: Danmark og Norden
Tlf: +45 22 41 22 04
Mail: Bh@vangard.dk

Christian Rosenlund

Christian Rosenlund

Sælger: Tyskland, Østrig, Schweiz og Benelux
Tlf: +45 30 21 44 13
Mail: Christian@vangard.dk

Elin Minds

Elin Minds

Lager/Webshop
Tlf: +45 30 21 44 16
Mail: Salg@vangard.dk

Mia Malund

Mia Malund

Bogholder/Økonomi
Tlf: +45 30 21 44 14
Mail: Mia@vangard.dk

Joan Nielsen

Joan Nielsen

Kvalitetskontrollør
Tlf: +45 96 29 21 18
Mail: Jhn@vangard.dk

Lene Henriksen

Lene Henriksen

Konstruktør
Tlf: +45 30 21 44 19
Mail: Lene@vangard.dk

Joan Daugbjerg

Joan Daugbjerg

Konfektionstekniker
Tlf: +45 30 21 44 19
Mail: Joan@vangard.dk

Michael Jensen

Michael Jensen

Produktion, indkøb og lager
Tlf: +45 30 21 44 17
Mail: Michael@vangard.dk

Naja Nemeth

Naja Nemeth

Mediegrafikerelev
Tlf: +45 96 29 21 10
Mail: Graphic@vangard.dk