leveringstid: 1-2 hverdage - Fri fragt ved bestilling for over 499 DKK

Om Vangàrd

Vangàrd Sportswear blev startet i 1948 med en produktion på dameundertøj af Anders Vang Nielsen. Siden da har Vangàrd Sportswear fulgt udviklingen og har i dag en produktion, som er koncentreret på teknisk undertøj, cykeltøj og løbetøj. 60% af virksomhedens produkter går til eksport i hele Europa.

Selskabet er 100% ejet af familien Vang. Direktør Bo Vang er 3rd generation og overtog virksomheden i 2013 efter sin far Flemming Vang Nielsen, som er søn af grundlæggeren Anders Vang Nielsen.

Vangàrd Retail A/S er i dag en vertikal virksomhed, som har sit eget produktionapparat i Danmark, Polen og Ukraine. Firmaet strikker sine egne metervarer og har stor erfaring med tekniske metervarer til sport og industri.

Historie

  • 1948:            Virksomheden blev grundlagt i Sunds ved Herning, Danmark
  • 1972             En del af syningen flyttede til en anden placering i Danmark
  • 1992-1993   Produktionen blev flyttet til Polen
  • 1997             Joint venture produktion i Letland
  • 2001             Vangard Retail A/S blev grundlagt (datter selskab af Vangard Sportswear ApS)
  • 2002/03       Nyt produktionsanlæg i Ukraine (100% ejet af Vangard Sportswear ApS)
  • 2013             Vangàrd Retail A/S købte moderselskabet Vangàrd Sportswear ApS

Vi brænder - for dig og det vi laver!

 

Medarbejdere


Bo Vang

Bo Vang

Direktør

Tlf: +45 22 41 22 04

Mail: Bvn@vangard.dk



Peter Bach

Peter Bach

Eksportsælger

Tlf: +45 30 21 44 13

Mail: Pb@vangard.dk

Kaj Christensen

Kaj Christensen

Sælger: Danmark og Norden

Tlf: +45 20 85 09 08

Mail: Kaj@vangard.dk

Michael Jensen

Michael Jensen

Produktion, indkøb og lager    

Tlf: +45 30 21 44 17

Mail: Michael@vangard.dk

Elin Minds

Elin Minds

Lager/Webshop

Tlf: +45 30 21 44 16

Mail: Salg@vangard.dk

Mia troelsen

Mia Malund

Bogholder/Økonomi

Tlf: +45 30 21 44 14

Mail: Mia@vangard.dk

Joan

Joan Nielsen

Kvalitetskontrollør

Tlf: +45 96 29 21 18

Mail: Jhn@vangard.dk

Lene Henriksen

Lene Henriksen

Konstruktør

Tlf: +45 30 21 44 19

Mail: Lene@vangard.dk

Joan

Joan Daugbjerg

Konfektionstekniker

Tlf: +45 30 21 44 19

Mail: Joan@vangard.dk

Joan Nøregaard

Joan Nøregaard

Designer

Tlf: +45 26 27 34 32

Mail: Design@vangard.dk

Emmelie Petersen

Emmelie Petersen

Mediegrafikerelev

Tlf: +45 26 27 34 32

Mail: Emmelie@vangard.dk