Om Vangàrd

Vangàrd Sportswear blev startet i 1948 med en produktion på dameundertøj af Anders Vang Nielsen. Siden da har Vangàrd Sportswear fulgt udviklingen og har i dag en produktion, som er koncentreret på teknisk undertøj, cykeltøj og løbetøj. 60% af virksomhedens produkter går til eksport i hele Europa.

Selskabet er 100% ejet af familien Vang. Direktør Bo Vang er 3rd generation og overtog virksomheden i 2013 efter sin far Flemming Vang Nielsen, som er søn af grundlæggeren Anders Vang Nielsen.

Vangàrd Retail A/S er i dag en vertikal virksomhed, som har sit eget produktionapparat i Danmark, Polen og Ukraine. Firmaet strikker sine egne metervarer og har stor erfaring med tekniske metervarer til sport og industri.

 

Historie

  • 1948:            Virksomheden blev grundlagt i Sunds ved Herning, Danmark
  • 1972             En del af syningen flyttede til en anden placering i Danmark
  • 1992-1993   Produktionen blev flyttet til Polen
  • 1997             Joint venture produktion i Letland
  • 2001             Vangard Retail A/S blev grundlagt (datter selskab af Vangard Sportswear ApS)
  • 2002/03       Nyt produktionsanlæg i Ukraine (100% ejet af Vangard Sportswear ApS)
  • 2013             Vangàrd Retail A/S købte moderselskabet Vangàrd Sportswear ApS

Vi brænder - for dig og det vi laver!

 

Medarbejdere


Bo Vang

Bo Vang

Direktør

Tlf: +45 96 29 21 12

Mail: bvn@vangard.dk

Flemming Vang

Flemming Vang

Supervisor

Tlf: +45 96 29 21 11

Mail: flv@vangard.dk

Lars Nygaard

Lars Nygaard

IT konsulent

Tlf: +45 97 14 17 11

Mail: lars@vangard.dk

Lene Henriksen

Lene Henriksen

Modelkonstruktør

Tlf: +45 96 29 21 19

Mail: lene@vangard.dk

Mathilde Madsen

Grafisk Designer - Customized Team Wear

Tlf: +45 96 29 21 10

Mail: mathilde@vangard.dk

Vivian Bak

Vivian Bak

Produktudvikler

Tlf: +45 96 29 21 19

Mail: vivian@vangard.dk

Hans Alminde

Hans Alminde

Lager og produktion

Tlf: +45 96 29 21 16

Mail: hans@vangard.dk

Joan Nielsen

Joan Nilsen

Kvalitetskontrollør

Tlf: +45 96 29 21 18

Mail: jhn@vangard.dk

Mia troelsen

Mia Malund

Bogholder/Økonomi

Tlf: +45 96 29 21 10

Mail: mia@vangard.dk

Peter

Peter Bach

Eksportsælger: Tyskland, Østrig, Schweiz
og Benelux landene 

Tlf: +45 96 29 21 10

Mail: pb@vangard.dk

Kaj Christensen

Kaj Christensen

Sælger: Danmark, Norden, Grønland og Færøerne

Tlf: +45 20 85 09 08

Mail: kaj@vangard.dk

Michael JensenBilal Yasin

Michael Jensen                                                              Bilal Yasin  

Produktion, indkøb og lager                                          Web - og Marketingsansvarlig 

Tlf: +45 96 29 21 17                                                        Tlf: + 45 96 29 21 10

Mail: michael@vangard.dk                                            Mail: bilal@vangard.dk